Звіт про роботу музею у 2018/2019 н.р.

 

Звіт

про діяльність зразкового музею отця Осипа Лещука 

Історико – краєзнавчий музей отця Осипа Лещука, священика, катехита, професора державної гімназії, громадського діяча, несправедливо забутого письменника, закатованого за віру і націоналістичні переконання у сталінських таборах під Полтавою у 1949 році, засновано 06.01.1992 року. Перша реєстрація музею — 16 квітня 2002 року (Наказ Головного управління освітии і науки Львівської облдержадміністрації від 19.11.2001 р. №675).

За значні успіхи у підвищенні навчально-виховного процесу засобами пошуково – дослідницької, просвітницької роботи щодо життєдіяльності славетного земляка, пропаганди пам’яток історії та культури серед учнівської молоді, музейному закладу Наказом МОН України від 25.07.2008 року №687 присвоєно звання «Зразковий музей».

Музей о.Осипа Лещука є осередком освіти і виховання, сприяє формуванню у молодого покоління любові до рідної землі, народу, забезпеченню духовної єдності поколінь і призначений для виховання у школярів душевної гідності, патріотизму, національних переконань, твердої громадянської позиції, любові до рідної землі. Музейний заклад  удосконалює  навчально-виховний процес засобами позакласної і позашкільної роботи, є осередком виховної роботи в школі, а постать отця Осипа Лещука є прикладом для наслідування.

Саме тут розвиваються творчі інтереси школярів до пошукової, краєзнавчої, науково-дослідницької, художньо — естетичної роботи, формується розуміння підростаючим поколінням нерозривного взаємозв’язку минулого, сучасного і майбутнього Батьківщини на засадах духовності, Заповідях Божих.

На основі вищевказаного Кабінетом Міністрів України було видано «Розпорядження» від 13.01.2010 р. №91-р «Про присвоєння імені Осипа Лещука Стаївській ЗШ І-ІІ ступеня Сокальського району, Львівської області».

Історико – краєзнавчий за своїм профілем, музей організовує дослідницьку діяльність згідно з тематикою музейного закладу, систематично поповнює фонди; організовує облік музейних експонатів і забезпечує їх збереження, створює і поповнює стаціонарні експозиції і пересувні виставки.

У музеї є 6 експозиційних розділів:

 1. Дитинство – 8 експонатів.
 2. Юнацькі роки – 12 експонатів.
 3. Молодість – 15 експонатів.
 4. Життя та творча діяльність – 18 експонатів.
 5. Літературна діяльність – 24 експонати.
 6. Роки життя у Стаївці – 6 експонатів.

Триває наполеглива пошукова робота щодо поповнення нових експозиційних розділів  «Славетні імена нашого краю» та «Корчмин – Стаївка» — про транскордонний перехід, який відбувається щорічно 28 серпня з 2004 року між Україною  і Польщею.  Учасники літературно – музичної композиції «Життя і творча діяльність о. Осипа Лещука»  беруть участь у цьому святі; одночасно громадяни Польщі є відвідувачами шкільного музею о. Осипа Лещука; для них оганізовується презентація роботи музею; літературно – музична композиція.

Основна мета роботи музею – це просвітницька робота.

На даний час учнями та педагогами школи пошукова робота ведеться за такими напрямами:

 1. Незабутній педагог – виховник Осип Лещук (9 клас; вчителі

          Ігнатюк М. В., Валько О. Б.)

а) використання дослідницького матеріалу в час проведення педагогічних    

   читань; районних та окружних семінарів вчителів – предметників,   

   методичних об’єднань

б) з метою педагогізації батьків ( засідань – батьківських комітетів, на

  батьківських зборах)

в) співпраця з церквою св.. Архистратига Михаїла с. Стаївка та громадськістю сіл Стаївка та Корчів.

 1. Література рідного краю (7-8 класи; вчителі Богун В. Р., Скрип Л. Й.)

             а) вивчення творчості о. Лещука – 9 клас,  Скрип Л. Й. 

            б) ознайомлення із твором «Ганя» о. Лещука — 5-8 класи; вч. Скрип Л. Й.

            в) музейні уроки – вивчення дитячих оповідань Тихона Лещука;  на основі

               роботи шкільного гуртка «Художнє слово»- 3-4 класи, вчитель Валько О. Б.

             та Гнідець С. Я..

 1. Белз і Белзщина (на основі досліджень Тихона Лещука; 5-6 класи; вчитель     

   Богун В. Р.)

            а) робота над твором «Белзькі дзвони» , 5 клас, вчитель Гнідець С. Я..

            б) Образ Матері Божої Ченстоховської – історичні нариси, дослідницька

               робота; 8-9 класи, вчителі Богун В. Р., Ігнатюк М. В., Трескот Я. М.

 1. Славетні імена (дослідницька робота 8-9 класи, вчителі – Лотиш М. П.,

               Валько О. Б., Богун В. Р., Трескот Я. М.)

            а) співпраця із музеями Корівської ЗШ І-ІІ ступенів та Белзької ЗШ І-ІІІ

               ступенів.

           б) матеріали про відомих людей рідного краю:

               — Степан Бандера;

              — Василь Макух;

              — Василь Осташевський;

              — Віктор Матюк;

             — Петро Сікорський

 1. Шлях до незалежності (5-9 класи, вчителі – Богун В. Р., Дибач І. І.,  Ігнатюк М. В., Лотиш М. П.)

      Історичні нариси про:

 • с. Карів;
 • с. Хлівчани
 • с. Стаївка та с. Корчів;
 • с. Муроване (Жабче);
 • с. Себечів;
 • м. Белз;
 • м. Угнів;
 • с. Діброва та знищене енкаведистами с. Іваньки;
 • с. Корчмин (Польща)

  Зокрема, протягом 2015 року фонди музею поповнились новою літературою. Автором більшості книг є син о.Осипа Лещука – Тихон Лещук. Ось деякі із них:

Т. Лещук «Львівська політехніка»,

Т. Лещук  «Т. Шевченко та І. Франко»,

Т. Лещук  «Творчий пошук»,

Т. Лещук  «Слово до світу»,

Т. Лещук  «Історія  Стаївки»,

Т. Лещук  «Довоєнне слово»,

Т. Лещук  «Львів», іншої літератури, архівні фотографії – всього 196 примірників.

Протягом звітного періоду музей відвідало 265 відвідувачів, проведено 23 екскурсії, 7 літературних заходів, 4 пересувних заходів, 8 відкритих уроків, 9 семінарів.

Цікаво пройшли скурсії для вчителів музичного мистцтва Сокальського району; плідною була зустріч із головами та секретарями сільських, міських та селищних рад Сокальського району; також цікаво пройшов виховний захід на базі музею для жителів с. Стаївка та с. Корчів на тему «Життя – неоціненний дар Божий». Не менш важливою віхою в роботі музею була зустріч із учасниками Коаліції Чиста Балтика (Coalition Clean Baltic) – Швеція (Стокгольм). З великою цікавістю гості слухали літературно – музичну композицію, підготовлену учнями і вчителями школи про життя, літературну і громадську діяльність отця Осипа Лещука.

 

Не можна не згадати про екскурсію  педагогів та учнів школи по місцях, де жив і працював о. О. Лещук, — у Раву – Руську Жовківського р-ну Львівської області.  Під час  поїздки проводилася  дослідницько – пошукова робота на тему «Вивчай і знай свій рідний край». Завідувач музеєм М. П. Лотиш висвітлила цю екскурсію на шпальтах районної газети «Голос з – над Бугу» під заголовком «Імені Осипа Лещука»

 

Наш музей о.Осипа Лещука відвідали заступники директорів шкіл Соснівки та Червонограда. Гості відзначили  високий рівень проведеного на базі музею виховного заходу, наголосили на ролі музейної педагогіки та просвітництва як складової компетентності вчителя.

Цікавою була зустріч на базі музею із фотокореспондентом із США Дем’яном Колодієм і його дружиною — колишньою мешканкою м. Сокаль Кравцовою Лілією . Слід зазначити, що Дем’ян Колодій є автором і співавтором кількох документальних фільмів про Революцію Гідності, та учасників АТО.

І найбільшої уваги заслуговує зустріч на базі шкільного музею із внучками та правнуками о. Осипа Лещука : Марією Семенюк (внучка) та Максимом Семенюком (правнук) – із Лондона, а також із Оленою Рибенчук (внучка) та Ольгою і Марією Рибенчук (правнучки) – зі Львова.

Для шановних гостей  — нащадків о. Осипа Лещука — було організовано екскурсію у с. Стаївка по місцях, які були пов’язані із життям роду Лещуків.

Дуже емоційно відбулося прощання з гостями. Із словами вдячності вони звернулися до своїх  земляків; по-особливому кланялись рідній землі Марія Семенюк із сином, бо не часто мають можливість приїжджати з Англії в Україну.

Стаївська ЗШ І-ІІ ступенів імені Осипа Лещука Сокальського району вже кілька років працює за напрямком «Музейна справа». На засіданні методичної ради РМК від 13.10.2015 року було схвалено досвід роботи педагогічного колективу школи на тему: «Використання потенціалу шкільного музею як осередку освіти і виховання учнівської молоді». Роботу музею було визнано  такою, що відповідає вимогам обласного рівня.

У дні святкування Львівським обласним Центром краєзнавства, екскурсій і туризму учнівської молоді свого 75 – річчя, завідувач музеєм о. Осипа Лещука Лотиш Марія Прокопівна була запрошена на це свято, брала в ньому активну участь, нагороджена Подякою за вагомий внесок у розвиток національно – патріотичного виховання учнівської молоді. На святі була презентована книга, видана ЛОЦКЕТУМ, «Професія – служити дітям», у якій відзначено вагомий внесок  завідувача музеєм Лотиш М. П. у розвиток музейної педагогіки.

У музеї працює група учнів – екскурсоводів, задіяний учнівський ансамбль, який виконує духовні пісні; учні – читці уривків творів о. Осипа Лещука. Все це має великий виховний потенціал.

Музей активно співпрацює з Львівським обласним центром краєзнавства, екскурсій і туризму учнівської молоді; обласним і районним відділами культури.

У 2019 році музей став призером у конкурсі екскурсоводів шкільних музеїв «Край, в якому я живу» (уч. 9 класу Новосад В., керівник  — Ігнатюк М.В.)

Керівником музею належно ведуться Книга відгуків та пропозицій,   Книга прийому – видачі експонатів, музей  працює за щорічно складеним планом.

Робота музею висвітлюється в засобах масової інформації, зокрема, на шпальтах районної газети «Голос з-над Бугу», на сайті школи  та обласних семінарах шкільних музейних працівників.

 

05 вересня 2019 року

Завідувач музеєм о.Осипа Лещука                  М.П.Лотиш   

Директор школи                                               М.В.Ігнатюк

 

 

 

comments powered by HyperComments

Стаївська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів імені Осипа Лещука Адреса: вул.Нова, 21, с.Стаївка, Сокальський район, Львівська область
e-mail: staivka2012@gmail.com