Історія школи

Стаївка-мальовниче село, яке розкинулося недалено від річки Солокія, що впадає у Західний Буг. Воно розташоване вздовж дороги «Белз – Рава-Руська»  на  відстані  майже  40 кілометрів від районного центру та 2 кілометри від кордону з Польщею.

     Перша згадка про село Стаївка (Стаї) належить до 1419 року. Тоді Стаї були  у складі  Белзького воєводства. Перші відомості про школу села Стаї відносяться до  початку  ХІХ  століття. Це була однокласна філіальна етатова  (державна)  школа. У цей час  Львівщина входила до Австро-Угорської імперії, а село Стаї було територією  Польщі.

   Відомо, що у 1884 році  у с.Стаї функціонувала  народна однокласна філіальна школа етатової (державної) в Корчмині (Польща).  З 1895 року по 1898 рік школа не працювала (з невідомих причин). Постійно функціонувати школа почала з 1900 року.

   У 1905 році у с.Стаї розпочато будівництво нової школи (яка збереглася до сьогодні — там розміщується  дошкільний навчальний заклад). Позику для будівництва надала Крайова шкільна рада у розмірі 2050 крейцерів. Будинок цегляний.

   На підставі розпорядження Крайової шкільної ради від 30 травня 1925 року у початковій школі у с.Стаї було впроваджено двомовне навчання (українською і польською мовами). На 1924 рік в селі було  48,23 % українців. Вони внесли 40 декларацій  за 59  дітей.

    Вчителькою у 1925 році була Емілія Збіжна, полька, римо-католицького обряду.

    З 1924 року  українці села вели боротьбу за навчання українською  мовою, але лише   у 1932 році   було   дозволено   навчати  дітей   рідною   мовою.   Найбільш активними у цьому були такі стаївчани: Юзеф Лотоцький та Юзеф Заворотюк.

   Багато зусиль  до будівництва школи та реалізації права  навчання  дітей  рідною   українською мовою докладало товариство «Просвіта», яке було  створене у с.Стаї  у 1911 році, тоді ж  була відкрита читальня «Просвіти». Кількість членів «Просвіти» становила 38 чоловік , головою товариства  був Василь  Обертас. День створення «Просвіти» —  27  серпня 1911 року — вважався  Днем перемоги української ідеї у с.Стаї.

   У 1951 році  було посунуто  кордон між Польщею і Україною  (який  до  цього  часу проходив  річкою  Солокія)  в  напрямку Польщі; і село Стаї  разом  із селом  Корчів та  іншими прикордонними  селами  увійшли  до  складу України,  а с.Стаї  дістало  назву Стаївка. Звідси було виселено поляків, а  заселено    українців (переважно із села Тарнова Турківського району Львівської області).

   У   1952  році  разом   із  функціонуванням   початкової   школи  у с.Стаївка    почала функціонувати семирічна школа у  селі   Корчівка,  і  діти   старших  класів  зі   Стаївки навчались у Корчівській семирічній школі. Директором цієї школи з 1952 року по 1976 рік був  Наумко  Михайло Йосипович – вчитель української мови і літератури.  У 1960 році семирічну школу було реорганізовано у восьмирічку.   З 1976 року по 1980 рік директором школи  працював  Дзярук Йосип  Григорович – вчитель історії.

    З 1980 року  школу очолювала Лотиш Марія Прокопівна — вчитель математики. Марія Прокопівна-досвічений педагог. За  сумлінну  працю вона  не  раз була відзначена Похвальними листами,  двічі  нагороджена значком «ВІДМІННИК НАРОДНОЇ ОСВІТИ».

  У 1982 році було розпочато будівництво, а 1 вересня 1984 року —  відкрито нову восьмирічну школу у с.Стаївка  на 320 учнів. Тому Корчівську восьмирічну школу було перейменовано на Стаївську восьмирічну школу. Велика заслуга у будівництві цієї школи належить тодішньому завідувачу районним  відділом  освіти Садовському Богдану Івановичу.

  З 2008 року на посаді директора школи працює Ігнатюк Мирослава Володимирівна, вчитель англійської мови, спеціаліст вищої кваліфікаційної категорії.

   Радісна подія сталася в історії нашої школи у 2010 році – розпорядженням Кабінету Міністрів України нашому закладу було присвоєно ім’я Осипа Лещука — священика,  професора, несправедливо забутого письменника, якого було закатовано у сталінських  таборах під Полтавою за віру і націоналістичні переконання у 1949 році.

   Недарма сказано: «Школа учителем стоїть». Серед учителів Стаївської школи були і такі, які повністю посвятили себе школі.

    У колишньої  вчительки Ляховської Г.М. один    запис у трудовій книжці:   «З 15 серпня 1962   року    учитель  української мови і літератури Корчівської восьмирічної  школи». Хоч  Ганна Миколаївна уже багато років на заслуженому  відпочинку, проте школа і досі гордиться нею, тому що за роки своєї педагогічної праці вона була неодноразово   нагороджена   Похвальними грамотами,  має звання Вчителя – методиста та Заслуженого вчителя України. У 1989 році її делегували   на Всесоюзний з’їзд працівників освіти  у Москві від Львівщини. Ганна Миколаївна дала  путівку у життя не  одному поколінню випускників.

  Cьогодні Стаївська  загальноосвітня   школа  І-ІІ ступенів — це навчально-виховний заклад,  який  забезпечує  навчання  та  виховання  учнів   відповідно  до   Державних стандартів освіти України та  навчальних  програм  МОН України для загальноосвітніх закладів .

   На даний час у школі навчально-виховний процес забезпечує 15 вчителів. 13 із них мають  вищу  освіту,  2 – середню спеціальну освіту. 1 вчитель -спеціаліст вищої кваліфікаційної категорії, 10 —  І кваліфікаційної  категорії, 1  —  ІІ кваліфікаційної категорії.

   Педагогічний колектив працює над науково-методичною темою «Розвиток творчих здібностей школярів як умова формування талановитої особистості з високими загальнолюдськими якостями, формування системи цінностей та  ключових  життєвих компетентностей  школяра на основі єдності сім’ї і школи».

    На засіданні ради школи було сформульовано   місію нашого навчального закладу: «Об’єднаними зусиллями школи, сім’ї, церкви, через пізнання себе, рідного краю та світу створити умови для формування всебічно розвиненої, соціально активної, духовно багатої особистості, з активною громадянською позицією, здатної до реалізації та використання основних життєвих компетентностей в умовах сучасного суспільства».

  Наша школа – опорна у Белзькому освітньому окрузі з питань виховання. Ми працюємо як громадсько активний навчальний заклад. Пріоритетними напрямками виховання у школі визначено національно-патріотичне та моральне виховання. У 2013 році Виховна програма Стаївської ЗШ І-ІІ ст. імені Осипа Лещука стала призером обласного конкурсу-огляду Виховних програм і зайняла ІІ місце серед шкіл І-ІІ ступенів області.

         У школі діють факультативні курси з математики, української мови, іноземної мови.

   Заслуговує на увагу робота вокального гуртка (керівник – вчитель музики – Ганиш Любов Олександрівна) та гуртка «Художньє слово» (керівник – вчитель початкових класів Гнідець С.Я.), спортивних секцій.

     Школа світла, простора,  у ній затишно. Естетично оформлені класні кімнати,  коридори і рекреації. Є обладнаний спортивний зал, майстерня, харчоблок із  гарно  оформленим залом для харчування на 80 посадочних місць.

    У школі обладнано і працює методичний кабінет, яким завідує  Возьна М.В., вчитель початкових класів, Світлиця народознавства (завідувач – Сніжинська С.В.), куточок історії рідного краю – зразковий музей о.Осипа Лещука.

    На належному рівні працює шкільна бібліотека, завідуючою якої протягом  багатьох років є вчителька української мови і літератури та зарубіжної літератури Трескот Я.М.

    При школі споруджено спортивний майданчик , географічний майданчик — клас.  Силами вчителів та учнів біля школи на площі 20 арів посаджено фруктовий сад,  алею   беріз на честь відкриття школи.

  Гордістю школи є автобус «Школярик», який повністю вирішив проблему із довозом школярів на навчання і додому із с.Корчів та присілка Підліски.

   А також цього року проект нашого закладу по реконструкції внутрішніх туалетів став переможцем в обласному конкурсі мікропроектів. Тож до кінця 2013 року спільними зусиллями батьків, вчительського колективу та органів місцевого самоврядування ми  сподіваємося успішно завершити  його реалізацію і вирішити  проблему внутрішніх туалетів у школі.

 

comments powered by HyperComments

Стаївська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів імені Осипа Лещука Адреса: вул.Нова, 21, с.Стаївка, Сокальський район, Львівська область
e-mail: staivka2012@gmail.com